Bal ormanları, 1 milyon kovana ev sahipliği yapıyor

AA

Arıcılık faaliyetleri, bal üretiminin dışında çeşitliliğine de destek vererek önemli katkılar sağlıyor.

Türkiye’de bal ormanlarının sayısı, geçen yıl sonuna göre 794’e ulaştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü’nce (OGM) kurulan bal ormanlarıyla arıcılık faaliyetleri desteklenirken, bu alanda ülke ekonomisine de katkı sağlanıyor.

Bal ormanları kurulduğu bölgedeki bitki örtüsünü zenginleştiriyor

OGM verilerine göre, bal ormanları, ekolojik olarak sunduğu katkının yanında kurulduğu bölgedeki bitki örtüsünü zenginleştirerek toprakları erozyona karşı korurken, arıcılık faaliyetlerinin artmasında da önem arz ediyor.

Bu kapsamda OGM tarafından, 2013-2017 ile 2018-2023 yıllarını kapsayan iki “Bal Ormanı Eylem Planı” hazırlanarak uygulamaya alındı.

Verimsiz orman alanları, verimli hale geliyor

Bu ormanlar aracılığıyla bal üretim miktarı ve kalitesi bakımından dünyada üst seviyelere çıkılması planlanırken, bal ormanlarının sayısının artışına bağlı olarak verimsiz orman alanlarının verimli hale getirilmesi, ormanlık alanların ekonomik, ekolojik ve sosyal fonksiyonlarının artırılması, biyolojik çeşitliliğin korunması, gıda güvenliğinin sağlanması ve orman köylüsüne istihdam ve ek gelir imkanı yaratılması da hedefleniyor.

Bu yıl bal ormanları sayısının 850’ye çıkarılması planlanıyor

Bal ormanı eylem planları kapsamında, her yıl bölge müdürlüklerince ikişer adet bal ormanı kuruluşu planlanarak, yılda 56 bal ormanı oluşturulması hedeflendi. Bal ormanı sayısı, 2023 sonu itibarıyla 794’e ulaşırken, bu yıl sayının 850’ye çıkarılması amaçlanıyor.

En fazla bal ormanı olan şehirler

Ülkenin dört bir yanında bal ormanları kurulurken İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Hatay ve Trabzon, bal ormanları bulunan illerin başında geliyor.

Bal ormanı 1 milyon kovana ev sahipliği yapıyor

Geçen yıl sonu itibarıyla 95 bin 459 hektar ormanlık alanda kurulan 794 bal ormanıyla yaklaşık 1 milyon kovana ev sahipliği yapılabilecek imkan oluşturularak ülke ekonomisine de dolaylı katkı sağlanıyor.

Türkiye, bal üretiminde dünyada ikinci sırada

2010’da 81 bin ton olan bal üretimi, geçen yıl itibarıyla 114 bin 886 tona ulaşırken, arıcılığa verilen destekler ve bal ormanlarının kurulmasıyla Türkiye, bal üretiminde dünyada Çin’in ardından ikinci sırada yer almayı sürdürdü.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir